Jste zde

Domů » Aplikace

Bazény a vířivky

Při aplikaci chloru nebo jeho sloučenin na ošetření bazénové vody dochází k tvorbě vedlejších produktů chlorace, které mají negativní vliv na lidské zdraví. Jedná se o toxické a dráždivé látky, jejichž přítomnost dokazuje chlorový zápach bazénové vody a ovzduší. Do lidského organismu se dostávají přímo z vody přes pokožku nebo dýchacími cestami z ovzduší.
S ohledem na zdravotní riziko vyplývající z toxicity chloraminů (vázaného chloru) a dokonce karcinogenních vlastností dalších vedlejších produktů chlorace je jejich přítomnost v bazénové vodě nežádoucí.
 
Systémy ozonizace se používají ve:

 • veřejných bazénech či aquaparcích, kde se používá KOMBINOVANÝ SYSTÉM ( ozon - chlor ),
 • ve vířivých vanách a privátních bazénech se používá PLNÉ OZONIZACE, při které se úplně odbourá použití chemie.

Systém ozonizace je možné včlenit do technologie úpravy vody nejen v nových a rekonstruovaných stavbách, ale i do stávajících technologií.
 

VEŘEJNÉ BAZÉNY A AQUAPARKY
Ve veřejných bazénech se začíná čím dál více používat úprava vody v kombinaci ozon a chlor. Hlavním důvodem jsou zvýšené nároky na kvalitu vody. Ozonizační technologie umožní snížit množství dávkovaného chloru, omezuje vznik vedlejších produktů chlorace, čímž odstraní i typický „bazénový zápach“, zamezí šíření různých epidemií a značně snižuje tvorbu řas a plísní.
 

VÍŘIVKY A PRIVÁTNÍ BAZÉNY
Ve vířivkách a privátních bazénech je možné využít PLNOU OZONIZACI, díky které je úprava vody plně bezchlorová. Ozon jako vysoce účinný dezinfekční prostředek zajistí bakteriologicky nezávadnou křišťálovou vodu. Koupání ve vodě s nízkou koncentrací zbytkového ozonu je přidanou hodnotou pozitivní terapeutický účinek (viz ozonoterapie).
 

Výhody ozonizace:

 • Voda nezapáchá chlorem, nevysušuje pokožku, nedochází ke vzniku toxických, případně karcinogenních vedlejších produktů jako při chloraci
 • ozon zabezpečí dokonalou dezinfekci, ničí viry a bakterie rychle a efektivně
 • mikroflokulační efekt ozonu zvýší účinnost filtrace
 • pobyt ve vodě s nízkou zbytkovou koncentrací ozonu má pozitivní terapeutický účinek
 • koupání je vhodné i pro alergiky a astmatiky
 • ozonizace radikálně snižuje potřebu výměny vody v celém bazénu
 • ozonizace je vhodná i k úpravě vody s vyšší teplotou, kde chlor se stává neefektivním
 • ozonizace nevnáší cizí látky do vody, jde jen o kyslík, který vodě vrací zpět její původní charakter přírodní pramenité vody.
   

Dostatečná produkce ozonu v procesu úpravy bazénové vody je pro správné fungování systému rozhodující. Na základě tohoto parametru je nutné zvolit odpovídající typ generátoru ozonu i systému ozonizace. Množství ozonu, které je potřeba dodat na úpravu bazénové vody se nedá jednoznačně určit, protože závisí na mnoha faktorech – kvalita vody, teplota, objem bazénu, interval recirkulace. Všeobecně se doporučuje dávkování ozonu v koncentraci 0,8 – 1,0 mg/l vody při teplotě vody do 28 °C a 1,0 – 1,2 mg/l vody při teplotě nad 28°C. Nevyhnutelné je udržovat pH a to v rozmezí 7,0 - 7,4.
 
Ozonizace se úspěšně používá i při úpravě vody v PŘÍRODNÍCH JEZÍRCÍCH A BIOBAZÉNECH.

 

Naše produkty