Bazény a vířivky
Při aplikaci chloru nebo jeho sloučenin na ošetření bazénové vody dochází k tvorbě vedlejších produktů chlorace, které mají negativní vliv na lidské zdraví. Jedná se o toxické a dráždivé látky, jejichž přítomnost dokazuje chlorový zápach bazénové vody a ovzduší. Do lidského organismu se dostávají přímo z vody přes pokožku nebo dýchacími cestami z ovzduší.
S ohledem na zdravotní riziko vyplývající z toxicity chloraminů (vázaného chloru) a dokonce karcinogenních vlastností dalších vedlejších produktů chlorace, je jejich přítomnost v bazénové vodě nežádoucí.
Systémy ozonizace se používají ve:
veřejných bazénech či aquaparcích, kde se používá KOMBINOVANÝ SYSTÉM (ozon - chlor),
ve vířivých vanách a privátních bazénech se používá PLNÉ OZONIZACE, při které se úplně odbourá použití chemie.
Systém ozonizace je možné včlenit do technologie úpravy vody nejen v nových a rekonstruovaných stavbách, ale i do stávajících technologií.
VEŘEJNÉ BAZÉNY A AQUAPARKY
Ve veřejných bazénech se začíná čím dál více používat úprava vody v kombinaci ozon a chlor. Hlavním důvodem jsou zvýšené nároky na kvalitu vody. Ozonizační technologie umožní snížit množství dávkovaného chloru, omezuje vznik vedlejších produktů chlorace, čímž odstraní i typický „bazénový zápach", zamezí šíření různých epidemií a značně snižuje tvorbu řas a plísní.
VÍŘIVKY A PRIVÁTNÍ BAZÉNY
Ve vířivkách a privátních bazénech je možné využít PLNOU OZONIZACI, díky které je úprava vody plně bezchlorová. Ozon jako vysoce účinný prostředek a zajistí odstranění organickcýh nečistot a nezávadnou křišťálovou vodu. Koupání ve vodě s nízkou koncentrací zbytkového ozonu je přidanou hodnotou pozitivní terapeutický účinek (viz ozonoterapie).
Výhody ozonizace:
- Voda nezapáchá chlorem, nevysušuje pokožku, nedochází ke vzniku toxických, případně karcinogenních vedlejších produktů jako při chloraci,
- ozon zabezpečí dokonalou dezinfekci, ničí viry a bakterie rychle a efektivně,
- mikroflokulační efekt ozonu zvýší účinnost filtrace,
- pobyt ve vodě s nízkou zbytkovou koncentrací ozonu má pozitivní terapeutický účinek,
- koupání je vhodné i pro alergiky a astmatiky,
- ozonizace radikálně snižuje potřebu výměny vody v celém bazénu,
- ozonizace je vhodná i k úpravě vody s vyšší teplotou, kde chlor se stává neefektivním,
- ozonizace nevnáší cizí látky do vody, jde jen o kyslík, který vodě vrací zpět její původní charakter přírodní pramenité vody.
Dostatečná produkce ozonu v procesu úpravy bazénové vody je pro správné fungování systému rozhodující. Na základě tohoto parametru je nutné zvolit odpovídající typ generátoru ozonu i systému ozonizace. Množství ozonu, které je potřeba dodat na úpravu bazénové vody se nedá jednoznačně určit, protože závisí na mnoha faktorech – kvalita vody, teplota, objem bazénu, interval recirkulace. Všeobecně se doporučuje dávkování ozonu v koncentraci 0,8 – 1,0 mg/l vody při teplotě vody do 28 °C a 1,0 – 1,2 mg/l vody při teplotě nad 28°C. Nevyhnutelné je udržovat pH a to v rozmezí 6,8 - 7,2.
Ozonizace se úspěšně používá i při úpravě vody v PŘÍRODNÍCH JEZÍRCÍCH A BIOBAZÉNECH.